درباره ما | تماس با ما

مشاوره رایگان : 6100071 98915+

14 44
بدون نظر
سئو و بهینه سازی سایت
تاریخ آخرین بروزرسانی : 3 فوریه 2023

بهینه سازی سایت وردپرس چیست و چه اهمیتی دارد ؟

بهینه سازی سایت وردپرس

بهینه سازی در اصطلاح :

بهینه سازی به معنی بهبود بخشیدن ، به کمال مطلوب رساندن ، کم هزینه نمودن و یا به عبارتی SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization   که به معنی بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو است.

امروزه با اهمیت ویژه ای که دنیای مجازی در کسب و کار ها پیدا کرده رقابت در این زمینه نیز بسیار سخت تر شده

به طور مثال اگر در گذشته عبارتی را در گوگل جستجو میکردیم نهایتا ده وبسایت مرتبط به ما نمایش میداد  خب مشخص است که رقابت با این ده وبسایت کار آسان تری بوده

اما به مرور زمان تعداد این صفحات بیشتر و رقابت با آنها کار دشوار تری شد .برای همین موتورهای جستجو طبق قوانین و پارامتر های مشخصی برای هر وب سایت امتیاز در نظر گرفتند

این امتیاز هرچه بیشتر باشد وبسایت شما در صفحات بالاتری قرار میگیرد پس در نتیجه کاربران بیشتری از وب سایت شما بازدید میکندد و این یعنی فروش و درآمد بیشتر .

برای گرفتن امتیاز بالا از گوگل باید وبسایت شما بهینه سازی شده باشد

اما چگونه وبسایت خود را بهینه سازی کنیم ؟

امتیازی که موتور های جستجو به وبسایتتان میدهند بستگی به  رضایت کاربران دارد .مردم جهان روزانه بین 6 تا 7 میلیارد بار به موتور های جستجو سر میزنند اما چقدر شانس داریم تا بخشی از این 7 میلیارد بار را از وبسایت شما بازدید کنند ؟

برخی بر این باورند که ابتدا باید وبسایت را طراحی کرده و پس از اتمام طراحی به بهینه سازی بپردازند ، اما از نظر یک تیم طراحی وبسایت حرفه ای ، بهینه سازی وب سایت از همان ابتدا که برای وبسایتتان عنوان انتخاب میکنید شروع میشود .

در واقع هر کاری که انجام میدهیم تا وبسایتمان در صفحات اول موتور های جستجو قرار بگیرند را بهینه سازی یا SEO  می گوییم ، اگراین بهینه سازی را بهتر انجام دهیم برای کسب وکار ما همانند سکوی پرتاب عمل میکند

در نتیجه هرچه بازدید ها از وبسایت بیشتر باشد مشتریان بیشتری را هم به سمت محصول یا خدمات ما روانه میکند .

وبسایت خوب چیست ؟ و بهینه بودن وب سایت به چه چیزی بستگی دارد ؟

از نظر کاربران وبسایتی خوب است که پس از کلیک بیشتر از سه ثانیه طول نکشد تا صفحات و محتوا نمایش داده شوند علاوه بر این محتوای وبسایت باید کامل و مفید باشد ، تکراری نباشد و اعتبار سنجی شده باشند

همچنین ظاهر وب سایت به گونه ای نباشد که برای کلیک روی دکمه ای یا رفتن به قسمتی دیگر به دنبال المان ها بگردد و سر در گم شود .

این نظر کاربر است ، اما موتور های جستجو پارامتر های تخصصی تر را مد نظر قرار میدهند که در ادامه با تعدادی از این پارامتر ها شما را آشنا میکنیم تا بدانید SEO  یا بهینه سازی سایت چگونه است.

  • اولین و مهم ترین پارامتر (هاست) است :

انتخاب هاست پر قدرت سرعت بارگذاری اطلاعات روی وب سایت را افزایش خواهد داد همچنین خرید هاست اشتراکی و بی کیفیت امنیت و سلامت سایت شما را به خطر خواهد انداخت .

بهینه سازی,بهینه سازی سایت,بهینه سازی سایت ورد پرس

  • دومین پارامتر محتواست :

ویدئو ها

محتوا در وب سایت شامل متن ها ، عکس ها و ویدئو ها هستند ، از محتوا های ویدئویی شما میتوانید بهترین بهره را ببرید زیرا کاربران به محتوای ویدئویی توجه بیشتری میکنند همچنین ترجیح میدهند اطلاعاتی که جستجو میکنند هم به صورت متن هم ویدئو و عکس در اختیارشان قرار بگیرد .

این مطلب را از دست ندهید
روش های افزایش ترافیک سایت

عکس ها

در استفاده از تصاویر دقت بیشتری به خرج دهید زیرا تصاویر هرچه برای مخاطب جذاب تر باشد توجه بیشتری را برای دیگر محتوای وبسایت میخرد،

سعیی کنید برای تصاویری که بارگذاری میکنید حتما یک عبارت جایگزین انتخاب کنید مثلا اگر عکس یک سیب در دست کودکی را بارگذاری کردید برای متن جایگزین حتما بنویسید سیب در دست کودک یا این چنین عباراتی را حتما بنویسید تا تصاویر شما بهینه سازی شده باشند .

سعی کنید تا حد امکان و تا جایی که به کیفیت تصاویر ضربه ای وارد نشود حجم محتوا را کاهش دهید.

متن ها

برای محتوای متنی هم ابتدا باید عنوان مناسب انتخاب کنید سپس از کلمات کلیدی و بهتر است از عبارات کلیدی استفاده کنید ، مثلا اگر وبسایت شما مرتبط با ماشین است عبارت چگونه صندلی های ماشین را تمیز کنیم یک عبارت کلیدی میشود

یا مثلا اگر در متن چندین بار عباراتی مثل ماشین ایرانی یا بهترین ضد یخ برای ماشین یا ماشین کرایه ای را تکرار کنیم به موتور های جستجو میفهمانیم که وب سایت ما در رابطه با ماشین است.

متن نباید تکراری یا کپی برداری باشد ، سعی کنید از کلماتی استفاده کنید که تولید کننده ی محتوای دیگری برای این کلمات محتوایی تولید نکرده باشد . سعی کنید محتوایی که مینویسید به قدری برای مخاطب جذاب باشد که مدت زمان بیشتری را در وب سایت شما بگذراند در واقع دقیقا همان چیزی را که جستجو میکند در وبسایت شما پیدا کند .

سعی کنید برای کل وبسایت خود برنامه ریزی دقیق داشته باشید ، اینکه صفحات ، محتوا ، خدمات و یا محصولات خود را دسته بندی کنید و به رابط کاربری سایت خود  اهمیت دهید رابط کاربری برای یک سایت بهینه سازی شده اهمیت زیادی دارد.

این به شما کمک میکند که کاربری که وارد وبسایت شما میشود بداند برای چه چیزی به کجا مراجعه کند مثلا برای رفتن به دیگر صفحات به دنبال دکمه ها نگردد یا مثلا برای پیدا کردن یک مدل لباس کل وب سایت را بین صد ها کلاه و شلوار وکفش و انواع لباس نگردد .

بهینه سازی سورس,بهینه سازی محتوا,سئو

  • برای صفحات  URL  مناسب تعیین کنید :

URL  ها مسیر محتوایی که تولید کردیم را به موتور های جستجو نشان میدهند و همچنین مشخص میکنند که ارتباط موضوعات صفحات به یکدیگر را برای موتورهای جستجو مشخص میکند . سعی کنید url  ها را به گونه ای تنظیم کنید که برای کرالر ها یا موتورهای جستجو خوانا و دقیق باشد . ترجیحا از عبارت انگلیسی و بدون هیچ علائم اضافی استفاده کنید.

  •  از متا تایتل ها استفاده کنید:

برای عبارات کلیدی اصلی از تگ های  H1  استفاده کنید ، در قسمت توضیحات یا دیسکریپشن از عبارات کلیدی استفاده کنید

سعی کنید عبارت کلیدی را به ابتدای جمله نزدیک تر کنید مثلا اگر قرار است بنویسید ( هزاران دلیل برای استفاده از سرکه به جای وایتکس وجود دارد )

بنویسید : ( برای استفاده از سرکه به جای وایتکس هزاران دلیل وجود دارد ) اینگونه اهمیت عبارت کلیدی برای موتور جستجو بیشتر میشود .

 

 

سئو سایت,بهینه سازی,بهینه سازی سایت

 

 

  • خاصیت رسپانسیو یا واکنشگرا را در وبسایت خود فعال کنید :

فرض کنید با موبایلتان عبارتی را در گوگل جستجو کردید و به یک محتوای مفید رسیدید و لینک آن صفحه را برای دوست خود فرستادید ،

این مطلب را از دست ندهید
اصول سئو در وردپرس: بهبود رتبه سایت خود در موتورهای جستجو

دوست شما با تبلت سعی میکند وارد آن صفحه ای که شما برایش فرستادید شود اما وقتی وارد لینک میشود و چیزی جز یک سایت بهم ریخته نمیبیند

در صورتی که همان وبسایت ظاهر بسیار زیبایی در موبایل شما داشته ! برای جلوگیری از این مشکل

باید از خاصیت رسپانسیو یا واکنشگرایی استفاده کنید یعنی وبسایتتان در موبایل ، در تبلت و در لپ تاپ و نمایشگر های مختلف به بهترین حالت ممکن نمایش داده شود .

  •  سعی کنید همیشه وردپرس و افزونه ها و قالب های نصب شده را به روز نگه دارید :

افزونه های غیر فعال در لیست افزونه های خود را حذف کنید، افزونه هایی که با یکدیگر تداخل دارند را حذف کنید تا به بهینه سازی سایت کمک کنید .

البته بعضی افزونه ها ممکن است تداخل نداشته باشند اما موجب کند شدن وبسایت شما شوند پس بهتر است آنها را هم حذف کنید

تا جایی که ممکن است از افزونه های پولی استفاده کنید و ترجیحا افزونه های رایگان را از خود مخزن وردپرس دانلود کنید ، از پوسته های بهینه شده استفاده کنید .

بهینه سازی,بهینه سازی سایت,بهینه سازی سایت ورد پرس

  • برای سایت خود نقشه بسازید :

XML  یا نقشه ی سایت خود را بسازید تا به موتور های جستجو بفهمانید که محتوای شما به روز است همچنین میتواند بفهمد که  برای ایندکس کردن کدام صفحات اهمیت بالاتری دارند .

  • از برچسب ها استفاده کنید :

برچسب ها در وبسایت مانند هشتگ ها در شبکه های اجتماعی عمل میکنند ، استفاده از یک سری کلمات و عبارات مرتبط در صفحات کمک میکند تا در صورت جستوجو کلمات مشاوه ، صفحات وب سایت شما را نیز نمایش دهد .

برای مثال اگر وبسایت شما در رابطه با ظروف چینی باشد و در صفحه ی وب سایت شما عباراتی مانند:( زبان چینی ، ظرف شکستنی ، ظرف ، ظروف کریستالی ) برچسب شده باشد،کاربری که عبارت ظروف آشپزخانه شکستنی یا آموزش زبان چینی را جستجو کند ، موتور جستجو این صفحه یا محتوای شما را هم به اون نمایش میدهد .

  • برای بهینه سازی کش وب سایت خود را در ورد پرس فعال کنید :

حتما بارها با این مشکل مواجه شدید که وارد یک وبسایت میشوید و فقط به دلیل کند بودن وبسایت از استفاده ی مطالب آن صرف نظر میکنید

نکته : این عمل که کاربر وارد صفحه شده و بدون هیچ استفاده ای از وبسایت خارج شود باعث میشود که موتور های جستجو خیال کنند که مطالب شما مفید نبوده و به وبسایت شما امتیاز منفی بدهند !

اما برای بهبود سرعت وبسایت بهتر است حافظه ی کش را مورد استفاده قرار دهید . وقتی کاربر برای اولین بار وارد وبسایت شما شود تمام اطلاعات وبسایت شما مانند تصاویر ، محتوا ، آدرس صفحات ، لینک ها و غیره در حافظه ی کش سیستم کاربر ذخیره میشود

بدین صورت اگر کاربر مجدد وارد وبسایت شما شود نیاز نیست دوباره همه ی اطلاعات بازخوانی شوند پس مدت زمانی که صرف بازخوانی اطلاعات میشود را اینگونه حذف میکنیم تا اطلاعات با سرعت بالاتری برای کاربر نمایش داده شوند .

در این مقاله سعی کردیم نکاتی جزئی برای بهینه سازی سایت وردپرسی را بررسی کنیم ، نکات دیگری هم برای بهینه سازی وبسایت های شما وجود دارد که در مقالات بعدی به بررسی آنها میپردازیم .

دسته بندی ها :

اخبار | طراحی سایت

اشتراک گذاری :

ارسال نظر ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان